Nu faller snön (2025-11-26)

26 november 2025
Författare: Laura
Nu faller snön (2025-11-26)

Sitter vid fönstret och ser stora snöflingor dala ner framför mig. Det är healingens dag med ärkeängeln Rafael, så smaragdgröna ljus är tända. Flera stycken faktiskt, ett för varje läkande tanke jag sänder iväg. Energierna känns mycket positiva, kanske för att just idag liksom igår, diplomatins planet Merkurius mötte planeten Venus i ett kärleksfullt möte belyst av gryningens sol.

En dag för kärlek, hälsa, djup vänskap och fred mellan länder och folk. Jo då, har inte glömt det, Venus och grönt är även positivt för pengaflöde. Ljusens eld sägs överföra magi som hjälper oss med våra önskningar, så låt Universum veta vad just Du behöver. Själv kommer jag under kvällen att fortsätta med magi och önskningar vid mina tända ljus. Det känns som om vi behöver lite extra magi nu när kylan verkar ha kommit på allvar.

Men, men – jag kommer iaf försöka beveka Raquel, som ibland även beskrivs som snöns och isens ärkeängel, att vänta ett tag. Det är ju ännu inte december, så vi borde ju kunna få lite mer tid fram till Lucia innan allt täcks av snö. Gör ett försök ikväll med extra ljus och ritualer i skymningen. Hoppas på tur och att det blir ett par veckor till utan snö att skotta.

Med ljus och kärlek!

Laura

"Jag skriver för att göra det osynliga tydligare."

Jag skriver om hur man kan tolka det som sker i vardagen, om inre rörelser som ofta passerar obemärkta och om hur man kan hitta riktning när mycket känns oklart. Mina texter bygger på erfarenhet, intuition och en vilja att hjälpa dig se sammanhang på ett enklare sätt.

0939-1147147
Ring nu!