

Nu känns hälsan viktig. Kanske har vi slarvat lite över Nyår och behöver peppa till oss ordentligt innan årets första månad är förbi. Tända ljus, lite extra healing och hemmaspa verkar vara vad vi behöver nu innan snö- eller köldmånen kommer nästa söndag, om exakt en vecka. Då har vi redan fullmånen i Lejonet som är årets första. Det går för fort nu, så jag ska som första punkt på mina önskningar be om att bromsa 2026 lite grann. Januari liksom försvann på några dagar.
Kanske för att jag hade strömlöst i 11 dagar och min enda önskan var att stå ut, särkilt tufft de dagar när termometern gick under -20 grader. En liten öppen spis i vardagsrummet ger inte mycket värme, men hett te iaf. Storm och snöstorm hade spärrat alla väger innan det ens blev möjligt att komma ut ur skogen, så det var lite jobbigt. Men ser det som överlevnadsträning. Läste massor av böcker och lärde mig iaf teoretiskt allt om off grind living. Så blir det en nästa gång, då kommer jag att vara rustad! Ett plus blev naturligtvis all extra tid för magi och eldritualer utomhus.
Healingen kan vara allt mellan en perfekt chakrahealing och ett hemmaspa med allt extra. En doftorgie med rosdoftande rökelse och tända örtaljus ger stämning – lite extra örter i badkaret eller som massage under duschen kan verka avslappnande eller uppiggande allt efter behov. Bara att välja.
Med tända ljus och massor av kärlek, önskar jag en fin söndag!
"Jag skriver för att göra det osynliga tydligare."
Jag skriver om hur man kan tolka det som sker i vardagen, om inre rörelser som ofta passerar obemärkta och om hur man kan hitta riktning när mycket känns oklart. Mina texter bygger på erfarenhet, intuition och en vilja att hjälpa dig se sammanhang på ett enklare sätt.