

"Mörkrets häxor" det låter mycket dramatiskt, men är mer ett stämningsfullt uttryck från för äldre tiders mörka och mytomspunna folktro kring trolldom och magi. Där används de för att beskriva gestalter som brukar mörk, dold och förbjuden magi. De förknippas mest med mörker, djupa skogar, troll, okända väsen och nattliga ritualer. Trollkunniga personer har funnits i den nordiska folktron sedan forntiden och länge betraktades de med välvillighet och anlitades för att utöva läkekonst eller ge skydd mot olycka.
Men så kom den dåtida kristendomen i häxornas väg och de blev allt färre. Eller så jobbade de för sin egen säkerhets skull bakom stängda dörrar. Skönt att vi idag är mer välvilligt inställda till våra häxor, så att wiccan. spågumman och seijderskan får använda sina magiska gåvor till allas vår hjälp. Visst är det fantastiskt, att vi själva får välja vilken väg vi vill gå genom livet och be om den hjälp som ligger oss själva närmast. Kombinera det som passar för oss eller skapa något helt eget.
Då kommer vi också till mörkrets gudinnor och idag tänker vi nog mest på sådana som Nyx, nattens och mörkrets urgudinna i grekisk mytologi eller kanske Hecate, mångudinnan som är kopplad till magi, korsvägar och dessutom är örthäxornas gudinna. Indiska Kali står för både skapelse och förstörelse och vår nordiska Freja väljer både kärlek och död. Dessa gudinnor har liksom många av dagens häxor en komplex och mångfacetterad natur.
Med en häxas ljus och kärlek
"Jag skriver för att göra det osynliga tydligare."
Jag skriver om hur man kan tolka det som sker i vardagen, om inre rörelser som ofta passerar obemärkta och om hur man kan hitta riktning när mycket känns oklart. Mina texter bygger på erfarenhet, intuition och en vilja att hjälpa dig se sammanhang på ett enklare sätt.