
![[@title]](https://res.cloudinary.com/redhatholdings/image/fetch/w_900,h_519,c_fill,q_auto,f_auto/https://www.xn--splive-jua.se/uploads/agentblog/vantan-pa-fullmanen.jpg)
Nu är det bara ett par dagar kvar – den 8 november är den här – fullmånen i Oxen, som ska vara alldeles speciellt kraftfull. Med en nästan komplett månförmörkelse. Vi kommer en kort tid bara att se liksom en lysande ring, när solen, månen och jorden befinner sig på en linje och månen är i jordens skugga,

Passande nog representerar Oxens tecken traditioner och rutiner, men även en tid för att följa sina drömmar. Tid att trotsa alla hinder uppnå livsdrömmen, samtidigt som Oxen alltid tar ansvar. Jordtecknet är alltid stabilt – riktigt bra som motvikt, eftersom november annars “tillhör” den eldige Skorpionen fram till 21 november.
Alltid vid fullmånen ska det vara någon alldeles speciell ritual hos mig. Den här gången ska det bli ett kort kallbad för att rensa bort allt oönskat. Fullmånen är ju tiden för att fullborda arbeten och avsluta det som belastar. Men tro mig, badet kommer att bli kort! Är frusen av mig, så jag kommer att ladda med brasa och varm filt – plus hett te i termos.

Hoppas naturligtvis på en klar himmel, men väderprognoserna verkar inte vara på min sida. De säger regn och moln. Men det har hänt förr att de misstagit sig, så jag håller tummarna för en stjärnklar fullmånenatt.
Drömde i natt om en speciell händelse….. För länge, länge sen i Egypten, närmare bestämt i Giza, fick jag och ett par vänner den tokiga idén, att smyga oss in i en pyramid på natten vid fullmåne. På den tiden fanns ingen kamera-, dataövervakning så det gick att smita in. Ett vackert minne, som dök upp når jag läste om klimatkonferensen som pågår i Kairo. Hoppas att “Världen” inte glömmer klimat och natur nu pga andra problem. 
Med månljus och massor av kärlek från Laura
"Jag skriver för att göra det osynliga tydligare."
Jag skriver om hur man kan tolka det som sker i vardagen, om inre rörelser som ofta passerar obemärkta och om hur man kan hitta riktning när mycket känns oklart. Mina texter bygger på erfarenhet, intuition och en vilja att hjälpa dig se sammanhang på ett enklare sätt.







