_260210115055.jpg)
_260211042018.jpg)
Spiritualismen är när andligheten går djupare och möjliggör en kommunikation med det vi kallar andra sidan. Att kunna utnyttja när slöjorna mellan världar är tunnare, så kommunikation kan uppstå. Tänk seanser eller speciella dagar, när vi känner som om någon finns hos oss i rummet. Det som för oss här på jorden är andra sidan, det är platsen där den som lämnat oss över regnbågsbron befinner sig.
Själv brukar jag mest använda mitt handgjorda bord av alträ, helt utan spikar, när jag sitter och försöker kommunicera med någon på andra sidan. Utom med min mor, henne lyckas jag bara få en viss kontakt med när åskan går. Eller min far, det är alltid vid öppna vatten och bäst när jag spelar låten "Sailing", som var hans absoluta favoritlåt. När någon ber mig försöka få kontakt med någon på andra sidan brukar jag också fråga efter speciella favoritsaker, situationer eller just musik för att det ska gå snabbare. Annars kan det dröja ett par gånger innan jag lyckas.
Vi ska veta att dessa kontakter endast lyckas på den bortgångnes premisser. Till exempel blir det mer viss information än samtal. Spiritualismen känns för mig också förbunden med, eller till och med ha rötter i shamanismen och parallella världar. De som är klarsynta och även använder sitt sk tredje öga, verkar ha det lättast att få kontakt med andra sidan. Ett intressant område som kan ge både visioner och sammanlänkande upplevelser samtidigt som kontakten knyts.
Med ljus och kärlek
Spiritualism"Jag skriver för att göra det osynliga tydligare."
Jag skriver om hur man kan tolka det som sker i vardagen, om inre rörelser som ofta passerar obemärkta och om hur man kan hitta riktning när mycket känns oklart. Mina texter bygger på erfarenhet, intuition och en vilja att hjälpa dig se sammanhang på ett enklare sätt.
_260210115055.jpg)

_260207043009.jpg)

_260204043523.jpg)

_260129122143.jpg)
