

Det känns som om Universum vill sända oss meddelanden denna första dag efter nymånen, på väg mot midsommarnattens magiska tid. Andligheten och spiritualismen nästan tränger sig på, som om någon där uppe skulle vilja komma i kontakt med oss här nere. I ett lätt sommarregn blir det ännu mer kännbart, nästan som om någon sträcker sina händer ner mot oss. Vi vill så gärna fatta tag i händerna, men når inte riktigt.
Ändå märker vi värmen, som strömmar ner mot oss, kontakten som en kär person söker från andra dimensioner än de våra. Någon vi fortfarande bär i vårt hjärta, så känslan av ett sådant möte ger oss lugn och värme i själen. Det är inte upprörande, inte förskräckande utan mötet låter oss tänka på upplevda vackra stunder. Just under den här tiden på året, runt midsommar, händer mycket som vi först vill kalla övernaturligt, kanske konstigt, men märker sedan hur det kan ge oss styrka inför framtiden.
Kanske möter vi en kär person som vi längtar efter och känner förbundenheten med andvärlden och änglarna, så att vi äntligen kan få förståelse för människosjälens fortsatta resa. Spiritualismen säger ju att vi alla kommer från samma källa, att möjligheten att kommunicera finns och att vi kan dra lärdom och få vägledning av de som gått över till andevärlden.
Med Universums ljus och magiska kärlek
"Jag skriver för att göra det osynliga tydligare."
Jag skriver om hur man kan tolka det som sker i vardagen, om inre rörelser som ofta passerar obemärkta och om hur man kan hitta riktning när mycket känns oklart. Mina texter bygger på erfarenhet, intuition och en vilja att hjälpa dig se sammanhang på ett enklare sätt.