
![[@title]](https://res.cloudinary.com/redhatholdings/image/fetch/w_900,h_519,c_fill,q_auto,f_auto/https://www.xn--splive-jua.se/uploads/agent_blog_dev/de-andliga-mstarna.png)
Dessa behövs inte dagens samhälle som de behövdes förr , trots att de andliga mästarna i slutet kommer att rädda vår planet.
Malchus ( Porfyrius) lägger dock vikten av dessa dygder att dessa kommer från de fyra kardianldygderna.
Andreia ( tapperheten) som är vikten av förnimmelsetypen som har som mål att förkroppsliga hjältearketypen.
När vi kommer till känslotypen som är måttfullhet (Sofrosyne) viktig.
Arketypen som är Rex/Regina den konunga godhetens förebild.
Eller tanketypen som är klokheten ( Sophia) är viktig och tanketypen vill också förkroppsliga den ” Vise mannen”/ den ” kloka Minerva.
För intuitionstypen så är rättvisan ( Dikaiosyne) den viktigaste dygden pga att denna typ lever helt och fullt av kosmos outgrundliga lagar.
Nästa inlägg kommer att handla om fokus på endast fyra personlighetstyper…



