
![[@title]](https://res.cloudinary.com/redhatholdings/image/fetch/w_900,h_519,c_fill,q_auto,f_auto/https://www.xn--splive-jua.se/uploads/agent_blog_dev/nr-regnet-faller.jpg)
Skyddad under stora tallar mediterade jag i regnet. Satt så lustigt, där jag såg regnet studsa på några svampar som växte i mossan. Skulle ha varit i månsken denna fullmånedag, den 7 septemer, men tunga regnmåln döljer både måne och stjärnor. Vädrets makter kanske hjälper oss att rensa upp – när fullmånen styr säger den ju först att i vi ska “sopa rent” – dvs förlåta oss själva och andra – för att gå vidare utan något som tynger.
Själv har jag lite svårt med det där att förlåta, särskilt om någon gjort mig riktigt illa. Men mitt trick är att överlämna det hela till Karma. Vi säger ju att den som gör något gott får tillbaka gånger 3 och den som gjort ont likaså. Så jag ber Karma ta tag i begångna orättvisor eller elakheter riktigt ordentligt, medan svarta ljus brinner, rökelse med salvia ryker stilla och skyddande kristaller ligger runt ljusen. Sen släpper jag det.
Mot slutet av varje fullmåne brukar jag också manifestera mina tre viktigaste önskninger, något som känns extra viktigt den här gången under Fiskarnas fullmåne. Vi har ju en rätt tuff månad när mycket händer, delvis genom eklipsen=förmörkelsen som stänger portar och öppnar nya. Dessutom har Saturnus, planeten som låter oss växa som människor, gått tillbaka in i Fiskarna och tar tag i rättvisan. När portalerna öppnas återvänder ljuset tillsammans med hopp och tro, andligheten lyser upp vår tillvaro på väg till nästa nymåne, nästa nystart.
Med ljus och kärlek
























